Coworking hýbe světem

Dokážete si představit, že do tří let má být na světě až 40 000 coworkingů? Tedy aspoň podle výzkumu Coworking Resources. Teď je jich polovina, ale obliba prokazatelně roste. Proč coworking neignorovat?

Víte, kolik je na světě uživatelů coworkingu? 2 680 000 (1). Průměrný počet osob na prostor je 83 členů, pod značkou Impact Hub funguje více než 1 700 osob. V ČR je Impact Hub nejstarším coworkingem, který otevřel na pražském Andělu v roce 2010. První Impact Hub vznikl v Londýně v roce 2005. Často se říká, že v tom roce vznikl také první coworking na světě, v San Franciscu. Ale není to úplně přesné. Matkou všech coworkingů, která si tak zatím jen neoznačovala, je SchraubenFarbrik v Rakousku. A ta pořád funguje!

Coworking pro všechny

K častým omylům patří, že je coworking pouze pro freelancery, mladé, “applisty” nebo startupisty. Nic z toho není pravda. 78 % coworkingových uživatelů má v globálním průměru pod 40 let, ale v prostoru se najdou většinou i nějací maturanti a rentiéři. Ideální je flexibilní členství, které vám umožňuje čerpat své zaplacené hodiny podle potřeby – jestli budete zázemí využívat hodinu denně nebo jen jednou za měsíc je na vás.

Coworking není open space

Představujete si neosobní, studené kancelářské prostředí s výraznou klimatizací a kójemi? Tak už dneska coworkingy nevypadají. Takřka všechny mají bar, chill out zóny, terasy, designové lounge… A na světě najdete třeba i coworking z bambusu, v brownfieldu, na pláži nebo na střeše. Takže pokud se rozhodnete digitálně nomádit, rozhodně máte z čeho vybírat.

Mimochodem, existují coworkingy luxusní, hipsterské, kryptoměnové… Pojetí Impact Hubu bylo vždycky především o spolupráci a podobně bychom chtěli budovat komunitu také v Silo II. Např. v Impact Hubech si až 57 % členů věnuje navzájem čas pro bono. Aby konzultovali, dávali si zpětné vazby nebo rozšiřovali svou síť kontaktů. A je úplně jedno, jestli zrovna potřebujete účetní, sháníté hlídání, hledáte nové parťáky nebo chcete jen probrat, co vás v rámci podnikání napadá. To všechno komunita umí a rozhodně budete mít příležitost potkat se nejen nad prací.

Spolu, zdravě a sebevědomě

V rámci coworkingu je sociální kontakt jednou z hlavních výhod. V rámci studie americké společnosti PC Executive Services vyšlo najevo, že se průměrně každý člen baví s jedním až čtyřmi dalšími lidmi denně. A zábavná a živá atmosféra coworkingového prostoru “může být důvodem, proč se 60 % zaměstnanců cítí v tomto prostoru více zrelaxovaní a 68 % se zde lépe soustředí” (3). A aby toho nebylo málo, podle dalších výzkumů se cítí uživatelé sdílených zázemí také sebevědoměji (4).

Proto jsme rádi, že budeme moci ověřený koncept coworkingu představit také ve Zlíně.

 

Back to all posts

Trending stories