Fotovoltaické panely, bikesharing, elektronabíjení, baterie z druhé ruky a speciální čerpadlo. Budova nového centra rozhodně nebude zajímavá jen designem interiéru. Vedle inovačního centra NWT a.s. vzniká unikum Zlínského kraje.
Pohled do historie
Budova Silo II powered by Impact Hub roste v bývalém areálu masny, ale hlavně v přímém sousedství dřívějšího baťovského obilného sila. Toto bývalé silo prošlo během let 2014 a 2015 rekonstrukcí a samo o sobě je jediným dochovaným továrním objektem svého druhu ve Zlíně. Pyšní se typicky baťovským konstrukčním modulem 6,15 m x 6,15 m, ovšem s netypicky výškovým uspořádáním. Objekt původního sila byl postaven v roce 1938, po 2. světové válce byl částečně upraven i pro jiné provozy, ale od roku 1989 byly velké podlahové plochy prázdné. Novou naději a posléze i funkci dala téměř 80 let staré baťovské budově společnost NWT.
Prostor Silo II powered by Impact Hub se stane mladším sourozencem této historické budovy a vzniká jako zcela nový objekt. Obě stavby se svým pojetím vzájemně citlivě doplňují a vyvažují.
Historická a současná podoba budovy baťovského sila. Zdroj: NWT a.s.
Zelená a chytrá budova
V těsné blízkosti budovy je zastávka vlaku a trolejbusu, chystáme stojany na kola a napojení se na bikesharing, plánujeme dobíjení a stání pro elektroauta.
Samotná budova, bude technologické „áčko“. Zelená střecha je základ, fotovoltaická elektrárna na budově pak bude vykrývat cca polovinu spotřeby elektrické energie. A to dokonce i v zimě, díky orientaci a sklonu panelů na fasádě. Dalším zdrojem elektřiny bude kogenerační jednotka. Použit bude typ s velmi nízkými emisemi. Systém pak bude doplněn o bateriový systém o kapacitě 100 kWh. V rámci výzkumu bude část baterií „z druhé ruky“ – použity budou články, které několik let sloužily v elektromobilech. Bateriový systém bude navíc kromě ukládání energie z vlastní výroby sloužit také pro tzv. „peak-shaving“ – vyrovnávání špiček a tím snížení rezervované kapacity.
Dva pohledy na budovu, která by se měla otevřít na podzim 2021. Zdroj: NWT a.s.
„Také vytápění a chlazení je postaveno primárně na šetrných zdrojích. Ze 100 % bude samozřejmě využito teplo z kogenerace. O většinu ostatní tepelné a chladící energie se postarají tepelná čerpadla typu voda/voda. Energie bude čerpána z prostor pod budovou. Celý systém bude řízen pomocí „umělé inteligence“ – software bude na základě strojového učení a předpovědi počasí určovat, který zdroj má prioritu a maximalizovat tím jak výrobu energie, tak její následnou distribuci a spotřebu. A proto jsem nadšený, projektanti mysleli na kdejaký detail,“ uzavírá Zdeněk Rudolský, spoluzakladatel sítě Impact Hub, který už teď na stavbu pravidelně jezdí.
Pokud vás zajímají další novinky nejen o stavbě, ale také provozu a možnostech spolupráce, napište nám a rádi se nezávazně potkáme.