Jak vznikala globální síť Impact Hub

Kde se vzaly hodnoty důvěry, odvahy a spolupráce, které jsou základním stavebním kamenem Impact Hubu? Jak všechno začalo a kdo za dnešní celosvětovou sítí coworkingů stojí? Začtěte se do příběhu zakladatele Impact Hubu Jonathana Robinsona. A seznamte se také s našimi českými začátky. 

První “The Hub” vznikl ve Velké Británii, v nejvyšším patře skladového prostoru o 300 metrech čtverečních. Toto místo se svou jedinečnou myšlenkou dalo základ globální síti, která je dnes ve více než 100 městech a má přes 15 000 členů.

Od studentské iniciativy k ucelenému nápadu se společenským přesahem

Příběh typicky Hubí spolupráce se rodí daleko před tím než první Impact Hub spatřil světlo světa. O letních prázdninách roku 1998, kdy se parta studentů pokrokové školy nebála realizovat své sny a nápady. Rozhodla se uspořádat dvoudenní akci o lidských právech, životním prostředí a společenských tématech. Vybrali si Royal Festival Hall v Londýně, kde se koná tisíce akcí ročně a která svou kapacitou obsáhne až 2 500 lidí.

Po měsících usilovného telefonování, psaní a bezesných nocí se studentům povedlo uspořádat událost, která hostila nejvýznamnější světové vůdce a myslitele v daných oblastech. Mezi návštěvníky byla například zakladatelka Body Shopu Anita Roddick, anglický novinář a televizní moderátor Jon Snow nebo několik laureátů Nobelovy ceny za mír.

Akce měla nevídaný ohlas. Dokonce dostali tehdy jen devatenáctiletí organizátoři nabídku od OSN pro pořádání globálního summitu o udržitelném rozvoji v Johanesburgu v roce 2002. Namísto toho se studenti vydali do Soweta – jihoafrického města, které bylo srdcem Anti-Apartheidového hnutí a kde místní komunita usilovala o regeneraci společenství.

Jonathan Robinson, duchovní otec Impact Hubu, se s přáteli obrátil na ty, kteří stáli v srdci iniciativy, aby se společnými silami vypořádali s hromadami odpadu z okolí i rozpadající se komunitou. Město postavili opět na nohy.

Právě Soweto se pak stalo symbolem obnovy udržitelného rozvoje místních komunit. Generální tajemník OSN nadšený velikostí tohoto projektu prohlásil, že „skutečný“ summit udržitelného rozvoje se odehrál právě zde. Po návratu do Británie studenti začali přemýšlet, jak zužitkovat nasbíranou energii a inspiraci.

Počátek globální sítě

Jonathan Robinson tehdy přišel se zásadní myšlenkou. Co kdyby lidé, kteří usilují o změnu, ale pracují na ní izolovaně ve svých domovech, měli společný prostor, kde se mohou setkávat, propojovat a spolupracovat?

V roce 2005 na ní reagoval založením prvního Hubu v londýnském Islingtonu – pracovního prostředí určeného primárně pro sociální inovace. Jeho vizí bylo místo, kde mohou inovátoři pracovat, učit se a navzájem se propojovat. Začal budovat mezinárodní síť lidí, míst a programů, která svým členům a uživatelům pomáhá růst a vytvářet věci, které mají pozitivní dopad na společnost.

Dnes Impact Hub sdružuje lidi napříč nejrůznějšími obory, které sbližuje touha dosáhnout změny v podnikatelském prostředí i společnosti, a to jak na lokální, tak globální úrovni.

Ač je každý Impact Hub jiný, všechny spojuje několik elementů. Ať už to jsou stoly rozestavěné tak, aby podněcovaly ke konverzacím, nebo recepce pro hostitele a hostitelky. Jejich úkolem je vítání příchozích členů, utváření přátelského prostředí a propojování s těmi správnými lidmi.

Impact Hub se zaměřuje na podporu své členské základny podnikatelů, freelancerů a changemakerů. Pracují na hraně tradičního pracovního prostředí a kultury podnikání tak, aby dosáhli maximálního dopadu svých činností na globální i regionální úrovni. Z výzkumu dokonce vychází, že 60 % členů Hubí komunity staví dopadový efekt svého podnikání nad jeho finanční návratnost.

Jak se Impact Hub rozšířil do ČR

Stejně jako v případě prvního Impact Hubu v Islingtonu, i u nás najdeme odvážlivce, kteří dokázali vytvořit tehdy nevídaný prostor a stát se průkopníky sdílených kanceláří. V zakládající čtveřici byl Zdeněk Rudolský, Jakub Mareš, Petr Vítek a Petr Baše. S podporou investorů založili v roce 2010 na pražském Smíchově místo, které dává příležitost jednotlivcům, týmům, i celým firmám či organizacím se rozvíjet. Ať už díky práci v komunitě, pořádáním akcí v prostorách Hubu nebo účastí v akceleračních programech.

„Na začátku vlastně stálo něco, co se později stalo součástí Hubu – aktivní propojení. Kamarád z Belgie nám doporučil Hub jako fantastický projekt. Nedlouho poté jsme pak potkali zakladatele prvního Hubu Jonathana Robinsona na jedné konferenci. Ucítili jsme, že tohle v Česku chybí. Měli jsme pocit, že je v Česku spousta skvělých lidí s nápadem nebo chutí rozjet svůj projekt, ale že jim tady chybí zázemí, propojení, zpětná vazba, tým, povzbuzení a nebo udržitelné financování. A tak jsme se rozhodli takový prostor vybudovat. Adaptovali jsme koncept londýnského Impact Hubu do českých podmínek a vytvořili místo, kde by se setkávala práce a smysl,“ říká Petr Vítek.

„Zakladatele Impact Hubu jsem poznal v zimě 2009, kdy Impact Hub začínal psát svůj příběh v České republice, v zaprášených prostorách smíchovské tiskárny. Lidsky i profesně reprezentovali specifický mix podnikatelského nadšení. Od začátku díky nim Impact Hub přitahoval podobně přemýšlející lidi – říkali jsme jim pracovně „schopáci s dopadem“. Během deseti let pomohl Impact Hub na svět stovkám projektů, propojil tisíce lidí a změnil se přitom ve spoustě věcí, ale v jedné určitě ne – pořád je to prostředí, ve kterém se „schopáci s dopadem“ cítí dobře, můžou pracovat na pošetile odvážných projektech a objevovat těžko předvídatelné cesty k jejich úspěchu,“ dělí se o svůj pohled člen Radek Hradil.

Dnes tvoří členové české sítě Impact Hub zhruba desetinu celé globální komunity a neustále roste. V čem je tak jedinečný? „Pro mě Impact Hub znamená několik věcí. Představme si pomyslnou časovou osu. Když přijdete jako nezkušený podnikavec, který toho moc neví, stane se skvělým zázemím pro váš nápad, jakkoli šílený. Když pak poznáte další členy a tým a seznámíte se s tím, o co se tady všichni snaží, dodá vám to odvahu. Když mohou jít proti proudu oni, proč byste nemohli s nimi? Vaše vnímání začne být maličko ovlivněné příběhem Impact Hubu a jeho myšlenkou, a to už vám zůstane na celý život. Existuje spousta zajímavých coworků, ale Impact Hub bude vždycky jen jeden,“ říká dlouholetý člen Petr Skondrojanis, Human Relations Consultant & Company Culture Strategist a také moderátor a zakladatel platformy Cocuma.cz.

Jsme hrdí na to, že patříme k tak silné globální síti. Otevírá nám hranice pro spolupráci, sdílení a vzájemné propojování. Misi a sdělení máme všichni stejné, a i když se regionálně zaměřujeme každý na trochu jiné aktivity, řešíme je společně. V duchu důvěry, odvahy a spolupráce zůstáváme na jedné lodi a v Praze, v Ostravě, v Brně i tady ve Zlíně usilujeme o lepší místo pro život.

Back to all posts

Trending stories