Podnikání se dá naučit
Už několik let sníte o podnikání. Tušíte, že vás bude bavit a naplňovat, ale bojíte se to zkusit. Nejčastěji nad ním přemýšlíte na nudné přednášce ve škole, nebo v zaměstnání, když zrovna pracujete na něčem, co vám nedává smysl a co vám slouží jen jako obživa.
V této chvíli řešíte několik problémů. Nevíte, jestli váš projekt bude někoho zajímat, bojíte se, že se nevyplatí a netušíte, jak se do svého nápadu pustit. „Mám nejdřív založit firmu nebo si udělat živnostenský list? Kde se taková firma zakládá? Jak najdu první zákazníky? Jak mám dělat marketing a jak zjistím, jestli se svým nápadem vůbec uživím?“ Máme pro vás dobrou zprávu – nejste první ani poslední, kdo si klade podobné otázky. V průběhu života něco podobného řeší každý druhý, nicméně málokdo se opravdu odhodlá s tím něco udělat. A tady přichází vaše příležitost se odlišit.
JAK NAD PODNIKÁNÍM UVAŽOVAT
Tým lidí v Impact Hubu věří, že podnikání se dá naučit, a abyste v něm byli úspěšní, nemusíte mít talent od Boha nebo obrovské štěstí. V podnikání jsou důležité docela jiné věci. A to hlavně dostatečná vytrvalost, schopnost plánovat a opravdu se zaměřit na své zákazníky. Ideální je vyřešit jim problémy, které je skutečně trápí. Potom nemůžete selhat. Lidé totiž rádi platí za produkty/služby, které jim pomáhají a usnadňují život.
A TEĎ, JAK TO UDĚLAT…
Stát se úspěšným podnikatelem trvá roky. Jako u čehokoliv jiného, ať už jde o sport, vaření nebo zpívání, je nejlepší se učit od někoho, kdo už něco podobného umí a vyzná se. Jistě, můžete se zdarma podívat na online návody, najít si manuály nebo recepty a učit se na vlastní pěst. Vaše cesta za úspěchem ale bude trvat mnohem déle a nemusí dopadnout dobře, když vás nepovede trenér, babička nebo muzikálová hvězda.
Proč by to s podnikáním mělo být jinak? Vtip je v tom, že váš mentor taky kdysi začínal a byl ve stejné situaci jako vy. To, že je nyní mistrem je spíš než náhodou nebo jeho nadpřirozenými schopnostmi způsobeno tím, že se dané oblasti či dovednosti věnuje opravdu dlouho.
Zakladatelka úspěšného startupu Ebuu, Kristýna Farkašová, se zviditelnila také díky finále programu Climate Challenge
DESET TISÍC HODIN K MISTROVSTVÍ
Abyste dosáhli mistrovství, je třeba obětovat hodně. S úspěšným podnikáním to může jít i rychleji. Pro začátek bude stačit, když strávíte jednu hodinu tím, že si sepíšete, o čem váš projekt bude, co vás motivuje a koho bude zajímat. No a následně můžete tyto informace můžete vložit do nějaké akcelerační přihlášky. Za přihlášku nic neplatíte, pouze si sesumírujete základní myšlenky.
Na trhu je bezpočet akceleračních programů, startupových soutěží i regionálních inovačních centrem, které mají podporu podnikavosti jako jeden z hlavních cílů. Nebojte se své nápady konzultovat! Můžete se obrátit i na Impact Hub, který pořádá akcelerační programy už 10 let a za tu dobu podpořil přes 1000 českých projektů. Celá síť nabízí možnosti pro začínající i pokročilé a pokud projdete vstupním výběrem, máte vysokou šanci získat mentora, díky kterému se vyhnete slepým uličkám. V nabídce jsou ale také expertní konzultace různorodých témat, se kterými si nevíte rady, vzdělávací workshopy apod.
Cyrkl získal díky úspěšnému absolvování akcelerace nové kontakty, které mu pomohly k několikamilionové investici. Na fotce zakladatel Cyril Klepek.
PROČ TO ZKUSIT?
Důvodů je víc. Nic neriskujete, maximálně odejdete z akcelerace chytřejší a zkušenější s vědomím, že jste to zkusili. Zároveň můžete získat zajímavé kontakty a taky nový pohled na věc. Což není málo, David Kovalský rád připomíná slavnou citací Alana Kaye: „Změna perspektivy má stejnou hodnotu jako dalších 80 IQ bodů.”
________________________________
V minulosti se v programech rozvíjeli mj Rekola, Indiánky, Cyrkl, EBUU, aplikaci Záchranka, Czechitas, Pragulic, Ke kořenům, Psichologie, Seniorem s radostí, I Love Hummus, Fakta o klimatu, Skutečně zdravá škola, Iglou, Forsage, Ekoškola a nespočet dalších. Přihlásit se o podporu můžete kdykoli během roku a až se na podzim otevře Silo II powered by Impact Hub, získáte také pracovní zázemí a navíc kontakty zajímavé lokální komunity. Zajímavá vás více? Napište nám. 🙂